Jak wygląda produkcja opakowań metodą wtrysku?


Czerwiec 13, 2022

Dzięki rozwojowi technologii można wykonywać opakowania metodą wtrysku, która umożliwia wytworzenie różnego rodzaju kształtów nie tylko opakowań, ale i zakrętek pojemników. Jak to wygląda i na czym polega? Sprawdźmy!

Opakowania metodą wtrysku

Rozwój technologii pozwolił m.in. na opracowanie zupełnie nowych sposobów tworzenia opakowań metodą wtrysku, którą wykorzystuje firma Jan&Tom. Z wyrobów powstałych w wyniku procesu korzysta wiele gałęzi przemysłu, w tym branża kosmetyczna. Z wykorzystaniem tworzyw sztucznych produkuje się ciekawe pojemniki i wieczka, które wyróżniają się na półkach sklepowych pośród kosmetyków. Ważne jest to, że w procesie produkcji wykorzystywany jest granulat. Stosuje się także gotowe surowce, które dzięki zastosowaniu odpowiednich środków przechodzą proces polimeryzacji. W ten sposób przygotowany surowiec jest formowany z wykorzystaniem wtryskarek. Dobór odpowiedniej wtryskarki zależny jest od metody, którą dana firma wykorzystuje. Na potrzeby kosmetyków warto zlecić ten rodzaj wytworzenia opakowań.

Proces produkcji opakowań metodą wtrysku

Produkcja opakowań metodą wtrysku obejmuje m.in. różnego rodzaje opakowań kosmetyków. W ten sposób można wytwarzać: słoiczki na kremy, kasetki na cienie, róże czy pudry, oprawki na błyszczyki lub eyelinery  oraz rozmaite zamknięcia, np. do lakieru do paznokci. Jak jednak wygląda sam proces? W pierwszej kolejności tworzywa sztuczne są upłynniane poprzez podgrzewanie w tzw. cylindrze, z wykorzystaniem części grzejnych. Bardzo ważne dla całego procesu jest wysokie ciśnienie występujące w ślimaku, które pozwala na odpowiednie formowanie masy. Następnym krokiem jest wtrysk, generowany również przez ślimaka i jego ruch posuwisto-zwrotny, występujący obok obrotowego. W ten sposób dostosowane tworzywo, jeśli jest termoplastyczne, poddaje się schłodzeniu, a jeśli termoutwardzalne, dalej się podgrzewa.